Επίσης διατίθεται: syrostoday.gr Lite edition
Δευτέρα, 21 Σεπτεμβρίου 2020
Ανατολή: 7:07 πμ - Δύση: 7:19 μμ
ΙΩΝΑ ΠΡΟΦ., ΚΟΔΡΑΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ

Επικαιρότητα

Το μνημειώδες κτήριο της Eastern Telegraph Company στα Λαζαρέτα της Ερμούπολης

Στα άδυτα του πιο μυστηριώδους παλιού οικοδομήματος της παλιάς Ερμούπολης
Το μνημειώδες κτήριο της Eastern Telegraph Company στα Λαζαρέτα της Ερμούπολης

SOCIAL MEDIA

Κυριάκος Τσιπούρας
13/09/2020 01:44

Εξαιρετικό άρθρο, η τηλεγραφική υπηρεσία συγχωνεύτηκε με την ταχυδρομική υπηρεσία το 1887. Η ιστορία της ταχυδρομικής υπηρεσίας και ιδιαίτερα του ταχυδρομικού γραφείου Σύρου είναι πολύ ενδιαφέρουσα τόσο για την ιστορία της Σύρου και της Ερμούπολης που ήταν το 1857 κέντρο όλων των ακτοπλοικών γραμμών, όσο και για την ιστορία της ναυτιλίας στην Ελλάδα. Η ταχυδρομική υπηρεσία to 19o γίνονταν με τα ατμόπλοια τα οποία ονόμαζαν "ποστάλια΄ από την λέξη post και στην γλώσσα των ναυτικών η εργασία σε ακτοπλοικό την λένε κάνω ταξίδι με ποστάλι.

Georgios Deligiannis
12/09/2020 14:16

Ευχαριστούμε πολύ καλό άρθρο.

Spiros Barbias
13/09/2020 17:35

Παναγιώτη μου το διάβασα,το...ρουφιξα όλο.!!! Απίθανο ρεπορτάζ κατάληκτικο ,σπάνιο υλικό μες στα μάτια μας και δεν τα βλέπαμε δεν τα ξέραμε.!!! Και πάλι τα συγχαρητήρια μου και καλή συνέχεια!!!!

ΕΛΕΝΗ ΒΕΛΟΥΤΣΟΥ
12/09/2020 15:53

Υπέροχο κτίριο, εξαιρετικό το άρθρο, για άλλη μια φορά Παναγιώτη

Michalis Tsolakis
12/09/2020 23:21

Εξαιρετικό άρθρο και μακάρι να γίνει Ναυτικό Μουσείο αξίζει

Rania Kalogiannidou
12/09/2020 13:45

εξαιρετικό

Elpida Katsandri
14/09/2020 09:41

Με χαρά το διάβασα και θυμήθηκα που με πήγες να το δω.. Υπέροχο το άρθρο σου, Παναγιώτη μου. Μακάρι να αξιοποιηθεί και να αναδειχτεί, όπως του αξίζει!

Nikos Sidiropoulos
12/09/2020 14:28

Δραστηριότητα Ομάδας για Όσκαρ

Minas Lekanidis
13/09/2020 17:58

yeiasou file,,

Irene Voutsinou
12/09/2020 18:38

Το αγαπημένο μου!

Eirini Maragkou
12/09/2020 17:06

Γιατί δε γίνεται μουσείο;;;

Yannis Marinos
12/09/2020 16:40

Ο κύριος Κουλουμπης είναι δημοσιογράφος υψηλής ποιότητας, τιμή μου που διάβασα το άρθρο

George P. Symeonides
14/09/2020 20:55

....συναρπαστική ιστορική διαδρομή 👍👍

Despoina Mylona
14/09/2020 13:41

Γιατί άραγε δεν ενδιαφέρεται ο δήμος τόσα χρόνια να αξιοποιηθεί σαν μουσείο; θέλουμε ποιοτικό τουρισμό. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.

Asimina Lapata
13/09/2020 12:03

Εξαιρετικο κτηριο κριμα ειναι να μην αξιοποιηται κ να ρημαζη ας κανουν κατι κ για αλλα κτιρια που ηπαρχουν γιατι η Συρος εχει μια ιστορια κ θα πρεπει να την δειξουμε για να μαθουν κ οι νεοι την αξια τις