Επίσης διατίθεται: syrostoday.gr Lite edition
Παρασκευή, 23 Οκτωβρίου 2020
Ανατολή: 7:36 πμ - Δύση: 6:32 μμ
ΙΑΚΩΒΟΥ ΑΔΕΛΦΟΘΕΟΥ
Ιάκωβος

Επικαιρότητα

Το Βρετανικό Κοιμητήριο στην Ερμούπολη

Ένα από τα πλέον άγνωστα παραγκωνισμένα και ξεχασμένα ιστορικά μνημεία που βρίσκονται στην Σύρο
Το Βρετανικό Κοιμητήριο στην Ερμούπολη

SOCIAL MEDIA

Liana Asprogeraka Peraki
17/10/2020 16:14

Πολύ διαφωτιστική ανάρτηση ευχαριστουμε🙏

Foteini Karfi
18/10/2020 08:26

Ευχαριστούμε πολύ ωραία ενημέρωση !!!

Ελισάβετ Σεφεριάδου
18/10/2020 10:06

Δεν ήξερα τις τόσες πληροφορίες που αναφέρατε.....πολύ ωραία δουλειά και ευχαριστούμε πολύ. Έχω επισκεφθεί το κοιμητήριο παλαιότερα με την κόρη μου και διαβάζαμε τα ονόματα και τις ηλικίες των στρατιωτών. Πόσα νιάτα κλεισμένα στο χώμα! Λέγαμε ότι κάποια στιγμή τα νιάτα απανταχού θα αφήσουνε τα όπλα τους στο έδαφος, θα σφίξουνε τα χέρια και θα κινήσει ο καθένας για το σπίτι του. Πίσω στις γυναίκες τους, τα παιδιά τους, τις μανάδες τους. Οι "μεγάλοι" τους χρησιμοποιούν σαν πιόνια για οικονομικά συμφέροντα. Τους φανατίζουν και τους στέλνουν να σκοτωθούν. Φτάνει πια. Όχι άλλοι πόλεμοι!

Κική Βακονδίου
17/10/2020 17:59

Πολυ ωραια επισκεψη,,φωτο κ αρθρο. Ευχαριστουμε ηταν συγκινητικο αγνωστο, γνωστο εξωτερικα. Ας αναπαυονται στη φιλοξενη αυτη γωνια της Σύρου

Stathis Barbounis
17/10/2020 17:14

Πολύ ωραία ενημέρωση. Ο παππούς μου υπήρξε επί χρόνια ο φροντιστής στο κοιμητήριο. Έχω περάσει αμέτρητες ώρες εκει

Panagiotis Roussos
18/10/2020 11:31

Δεν το ήξερα ,πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία.Βεβαια έφυγα μικρός από την Συρα ,με ενδιαφέρει επί πλέον γιατί η γυναίκα μου είναι από την Σκοτία

Giannis Perris
18/10/2020 10:22

Για ρωτήστε...πόσοι συριανοι ξέρουν ότι υπάρχει το κοιμητήριο και πόσοι το έχουν επισκεφθεί;

Spyros Ferrara
18/10/2020 08:44

Διάβασα το άρθρο πολύ ενδιαφέρον αλλά νομίζω ότι τα σημαιάκια δεν είναι ελληνικές σημαίες αλλά της Σκωτίας (St.Andrew) και το λουλούδι είναι red poppy σύμβολο για τους πεσόντες του 1ου Π.Π Σε όλη την Βρετανία μέχρι και σήμερα σε ημέρες μνήμης των πεσόντων όλοι φοράνε αυτό το πλαστικό κόκκινο λουλουδάκι . Πιθανότατα κάποιος από τους Βρετανους που ζουν στο νησί απέδωσαν φόρο τιμής .

Marietta Makrh
18/10/2020 11:43

https://blogs.sch.gr/sde-syrou/?p=1454