Επίσης διατίθεται: syrostoday.gr Lite edition
Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2019
Ανατολή: 7:01 πμ - Δύση: 7:29 μμ
ΝΙΚΗΤΑ ΜΑΡΤ., ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΟΣ., ΣΥΜΕΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Νικήτας

Επικαιρότητα

Με ημίμετρα δε γίνεται τίποτα

Σύσκεψη για την έλευση του "Crow Iris" στη Σύρο και τα μέτρα ασφαλείας στην περιοχή "Νησάκι", πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο Λιμενικό Ταμείο.
Με ημίμετρα δε γίνεται τίποτα

SOCIAL MEDIA

εκδηλώσεις/events

Ευστρατιος Μαυρος
08/08/2019 10:20

Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα γιατί διαβάζω διάφορα. Θα γράψω λοιπόν για μένα όσο πιο απλά γίνεται μήπως το καταλάβουν μερικοί. Εγώ λοιπόν είμαι υπέρ της κρουαζιέρας εννοείται αλλά το συγκεκριμένο πλοίο όποτε έρχεται στο νησί δημιουργούνται προβλήματα..... 1ο στα εμπορικά καταστήματα αφού κλείνει το πάρκινγκ οπότε δεν υπάρχει κίνηση. Επίσης το πάρκινγκ δεν είναι για ευκολία μας αλλά και για αυτούς που έχουν έρθει στο νησί. Έχω φέρει φίλος στο νησί που δεν κατεβαίνουν Ερμούπολη για αυτό το λόγο άρα λοιπόν δεν είναι θέμα ευκολίας μας δεν παρκάρω εγώ εγώ εκεί κοιτώ το σύνολο. Υπέρ της κρουαζιέρας Ναι άλλα της ποιοτικής κρουαζιέρας όχι αυτούς που δεν αφήνουν μια και τρέχουν στα Jumbo με τα αστικά λεωφορεία του νησιού που είναι δωρεάν. Τυχαίο? Όποιος φέρει κρουαζιέροπλοια σαν αυτά που έχει η Μύκονος η Σαντορίνη θα του βγάλω το καπέλο αλλά για να φέρεις αυτά πρέπει να φτιάξεις πολλά και πρώτα από όλα νοοτροπία. Τα σεβη μου

Stratos Zolotas
07/08/2019 19:40

Αυτά ειναι τα αποτελέσματα του μαζικού τουριστικού προϊόντος που φορείς και δήμαρχοι μας παρουσιάζουν σαν ανάπτυξη για τον τόπο. Όσοι βέβαια μιλάμε για αλλού τύπου επισκεψιμότητα έξω από τα κανάλια της μαζικότητας που να αφήνουν υπαρκτό αντίκρυσμα στον κάτοικο και επιχειρηματία, είμαστε κάτι περίεργοι που δεν ξέρουμε το καλό του τόπου. Να συμπληρώσω απλά ότι κάθε παρκαρισμένο κρουαζιερόπλοιο ισοδυναμεί με 10-20.000 αυτοκίνητα σε λειτουργία έξω από τα σπίτια μας όσον αφορά τις εκπομπές ρύπων μια και το λιμάνι μας δεν διαθέτει υποδομή να ηλεκτροδοτεί το πλοίο ώστε να μην χρειάζεται να λειτουργούν οι μηχανές του. Αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα μιας και εδώ χαρίζουμε γη και ύδωρ στο όνομα μιας ανύπαρκτης ανάπτυξης. Μαντεψτε ποιοι είναι οι ιθαγενείς που τους πουλάνε χάντρες φορείς και προύχοντες.

Αγάπη Παναγιωτίδου
08/08/2019 09:45

ασφαλές λιμάνι σημαίνει αντιτρομοκρατικού τύπου μέτρα ασφαλείας μόνο για τους συγκεκριμένους, για τους υπόλοιπους εμάς είναι τρομοκρατία τα ρομποκοπ με τα όπλα που βλέπουμε ξαφνικά μπροστά μας και μας κόβουν το δρόμο. Αμέτρητα τα περιστατικά. Το θέμα δεν είναι αν θέλουμε τουρισμό, αλλά τι είδους τουρισμό θέλουμε

Ιωσήφ Φραγκιας
07/08/2019 23:06

Να θυμίσω ότι στ ηδη υπάρχον πάρκινγκ που είναι ποιο παλιο Κ από τον παππού μου πήγαινε Κ φτιάξανε θέση για κρουαζιερόπλοια... να θυμίσω ότι ήδη το μισώ νησάκι το έχουν αφαιρέσει για να βάλουν κάμερες Κ να πηγαίνουν υποτίθεται τα αμάξια από την πίσω πλευρά του ξενοδοχείου (νησάκι)... Κ ρωτάω εγώ ο απλός πολίτης... αυτά δεν τα ξέρανε??? Φυσικά Κ τα ξέρανε Κ πολλά άλλα...350 αυτοκίνητα Κ αλλά 200 μηχανάκια που παρκάρουν εκεί έχετε βρει άλλη λύση που κλείνετε όλο αυτό το πάρκινγκ??? Κ τ λεφτά φέρνει τελοπαντον ένα πλοίο που κάθεται για κάτι ώρες που αν θυμάμαι ερχόντουσαν κάποια πλοία Κ περνάνε πλοίο τς γραμμής για την τηνο... πόσο τραγικό δλδ....να ταλαιπωρείται το μισό κ νησί για κερδος 0

Despina Ariou
07/08/2019 18:22

Η Σύρος είναι ένα ασφαλές λιμάνι κ χωρίς να παίρνουμε μέτρα που θυμίζουν αντιτρομοκρατία χωρίς λόγο κι αιτία. Πού νομίζουν ότι έρχονται τέλος πάντων; Λειτουργεί κάποιος αντισημιτικός πυρήνας στο νησί που θέτει σε κίνδυνο την ασφάλειά τους; Στα άλλα νησιά που επισκέπτονται τους εξασφαλίζουν αυτές τις συνθήκες; Η προσπάθεια αλλαγής ημ/νίας δεν ενδιαφέρει κανέναν απ' τη στιγμή που ήταν ανεπιτυχής.Φυσικά και θέλουμε τουρισμό αλλά εσείς θεωρείτε ότι αυτός ο τουρισμός της μιας μέρας είναι περισσότερο προσοδοφόρος για το νησί απ' τους χιλιάδες επισκέπτες που θα ταλαιπωρηθούν εκείνη τη μέρα στο πικ της σεζόν λόγω έλλειψης πάρκινγκ στο κέντρο;

Simos Panagiotidis
08/08/2019 20:10

Μια απορία έχω ως αδαής.... Οι τουρίστες αυτοί που έρχονται με τα πλοία, όντας σε κρουαζιέρα all inclusive τι αφήνουν στο νησί αυτές της 10-12 ώρες που μένει το πλοίο?

Giannis Migias
07/08/2019 17:49

Δε γνωρίζω ποιός ή ποια έγραψε το συγκεκριμένο άρθρο και με ποια ιδιότητα σχολιάζει υποθέτοντας πως γνωρίζει τους λόγους που ο επιχειρηματικός κόσμος "δε θέλει να ξεβολευτει" αλλά προφανώς δεν έχει ιδέα για την κατάσταση που επικρατεί στο εμπορικό κομμάτι της Ερμούπολης κάθε φορά που καταφθάνει το συγκεκριμένο κρουαζιερόπλοιο.

Mike Griparis
07/08/2019 19:19

Εγώ θα συμφωνήσω με όλο το άρθρο μπράβο σέ οποίων το έγραψε πραγματικά και εγώ αναρωτιέμαι τελικά σέ αυτό το νησί επιτέλους τη θέλουμε

Nikolaos Mourselas
08/08/2019 02:35

Εγώ λείπω 25 χρόνια απο το νησι και από νοοτροπία δεν άλλαξε κάτι.100 χρόνια πίσω.βηματα χελώνας σε όποια ανάπτυξη ουσιαστική.με σφεντόνες παλεύουν να φέρουν κόσμο ακόμα ενώ σε άλλα μέρη λειτουργούν επαγγελματικά και με πρόγραμμα.καλο κουράγιο σε όσους αγαπάνε τονησακιμασ και πολεμάνε με νεροπιστολα...

Mixalis Vasalos
07/08/2019 18:10

Αστεια προσεγγιση ..Αστειο αρθρο...αστεια συμπερασματα..

Elpida Voutsinou
08/08/2019 09:08

Μια χαρα γνωριζουν οι συριανοι τι θελουν. 5-10 ανθρωποι ειναι αυτοι που θελουν το νησι μας νεκρο. Το νησι ανεβαινει τουριστικα και σε οποιον αρεσει. Οι μεν συριανοι ας μεινουν σπιτι τους οι δε μη συριανοι ας πανε στα Γιουρα εχει ησυχια. Επειδη μερικοι ειναι ανεγκεφαλοι δε γινεται να χαρακτηριζεται ενας τοπος

Ιωσήφ Φραγκιας
07/08/2019 17:52

Όταν δεν υπάρχουν υποδομές λογικό είναι να υπάρχουν Κ παράπονα.. όλοι θέλουμε να πάμε μπροστά...

Vasilis Kouvaris
08/08/2019 00:20

To exo paratirisi pola xronia pou erxome san episkeptis sto nisi pos ine ksekatharo pos i syros den theli tourismo (den mbeno kan ston kopo na po ta dekades peristatika) ..I theli apla ton tourismo pou tin volevi! As poune kapioi toulaxiston stin nea dimotiki arxi na min asxolite me themata tourismou exoda gia meletes, simvoulous kai taxidia gia sinantisis me tour operators Kai eteries krouazieras!! Apla ine krima gia tous anthropous pou ependioun prospathoun Kai perimenoun 2 mines na doulepsoun!!

John Polykreths
08/08/2019 16:47

Μηπως ειναι καιρος να λυθει το προβλημα του parking της πολης? το νησακι ουτως η αλλως δεν επαρκει

Domirr Maragos
07/08/2019 20:56

Διάβασα κάπου για ημίμετρα ότι δεν μπορούν να παρθούν και είναι κατανοητό απόλυτα. Στα μηχανάκια που είναι 24ώρες το 24ωρο μπροστά από τα στέγαστρα γιατί υπάρχουν ημίμετρα- εθελοτυφλία και δεν τηρείται ο ΚΟΚ μιας και καθημερινά γίνεται το έλα να δεις και μετά φτάνουμε στο νησάκι!!

Andreas Zagorianos
07/08/2019 18:07

Το Ποιό Καλό Ειναι Να Μην Έρχονται Τέτοια Πλοία Γιατι Μαζι Με Αυτούς Κινδυνευουμε Κι'εμεις. Αλλά και Μας Σπανε Τα Νεύρα